Kako spraviti 180 živahnih konjev v mali avto z dolžino vsega 3,60 m in ustvariti pravo malo »bombo«, ki se lahko v trenutku vname, zna samo Abarth, ki utrjuje sloves kompaktnega, lahkega in okretnega vozila ter edinstvenosti tako glede konfiguracije kot posebnih prilagoditev različnim stopnjam moči. Novi Abarth 595, lansko leto prenovljen, je pri nas na izbiro z dvižnimi vrati zadaj ali kot kabriolet, s tremi nivoji opreme (595, 595 Turismo in 595 Competizione) ter tremi nivoji moči, ki bodo zadovoljile tudi potrebe zahtevnih in veščih voznikov. Vozili smo najzmogljivejšo različico 595 Competizione, ki v največji mere izraža evolucijo tradicije Carla Abartha v prispodobi »škorpijona«.
Večina izboljšav prihaja iz ekstremnega 695 Biposto, Prednji del Abartha 595 Competizione odkriva masivno zračno odprtino za izboljšano upravljanje toplote v motornem prostoru in zadaj poudarjen difuzor z vstavki v odbijaču, spuščeno športno vzmetenje in blažilniki z ventilom za prilagoditev moči blaženja nihanja ter lita platišča R17 Formula z izjemno nizko presečnimi pnevmatikami 205/40. Notranjost je iz novih tehničnih materialov, kot Alkantara in ogljikova vlakna. V Alkantaro je oblečen nov volanski obroč z ravnim spodnjim delom.
Karbonska armaturna plošča, ki izhaja iz modela 695 Biposto, Anatomski školjkasti sedeži »Abarth Corsa by Sabelt« ponujajo odličen oprijem. Prestavne ročice ni, so samo štirje gumbi: Enka na vrhu, R spodaj, levo gumb A/M za izbiro ročnega ali samodejnega prestavljanja in desno N. Competizione ponuja tudi gumb Sport in ko ga enkrat vključiš, ga ne izključiš več. Ko obrneš ključ se s privlačnim športnim zvokom izpušnega sistema Record Monza oglasi 1,4-litrski motor T-Jet s 132 kW (180 KM), ki z robotiziranim sekvenčnim menjalnikom Abarth Competizione in obvolanskima prestavnima ročicama ne obljublja zastonj 6,7 s od 0 do 100 km/h in največjo hitrost 225 km/h.
Zavorni sistem Brembo je zadolžen za učinkovito zaviranje in ustavljanje. Zavorni sistem je učinkovitejši zahvaljujoč fiksnim prednjim aluminijastim čeljustim s po štirimi bati ter lahkimi perforiranimi prednjimi kolutnimi zavorami z notranjim prezračevanjem za največje zmanjšanje teže in nevzmetene mase. Competizione ponuja tudi gumb Sport in ko ga enkrat vključiš, ga ne izključiš več. Užitek v vožnji, se lahko začne. Dobesedno, odzove se v trenutku, hitrost se ne čuti. Voznik ima občutek, da vozi gokart. Čeprav je tudi Competizione opremljen s sistemom Uconnect™ Radio s 5-palčnim zaslonom na dotik , storitvami Uconnect Live in dodatno tudi z navigacijskim sistemom in digitalnim radijskim sprejemnikom DAB, je to vsaj v začetku nepomembno. Zvok motorja je privlačnejši, pospeševanje in izjemna stabilnost tudi v ovinkih, brez vsakršne brutalnosti, so pomembnejša spodbuda in motivacija hkrati, ne samo za adrenalinsko sproščanje.
Športno eleganten in privlačen zna prilagoditi svoj »vroč« karakter tudi vsakodnevni uporabi. In tu pride do izraza tudi kakšna »šibka« točka, kot napr. premajhen rajdni krog volana. Pri zavijanju in obračanju zahteva popravke, robotiziran menjalnik prestavlja v počasnih sunkih in naslednja generacija bi morala dobiti sodobnejši, hitrejši menjalnik z dvojno sklopko. Dodaten minus predstavlja povprečje porabe večinoma 12 l/100 km ob vožnji v položaju SPORT Mode. In končno za hladen tuš še 25.990 evrov, ki žal potrjuje trditev, da ta Abarth 595 Competizione ni za vsakogar. Le za najbolj zagnane ljubitelje in kot pravijo Italijani, za tiste, ki življenje zajemajo z veliko žlico, ki želijo doživeti več. To so ljudje, ki vozijo Abarth.








































